Relacja z International Robot-Sumo Tournament

Wszystko zaczęło się na Sumo Challenge 2014 w Łodzi. Właśnie te zawody były polskimi eliminacjami do zawodów w Tokio. O tym że się zakwalifikowaliśmy dowiedzieliśmy się przy rozdaniu nagród, taka niespodzianka od organizatorów.

Wracajmy jednak do wyprawy do Tokio. Była to pierwsza oficjalna edycja zawodów przeznaczona dla zawodników z całego świata. Dotychczas ekipy z różnych krajów startowały w zawodach All Japan Robot-Sumo Tournament, które od teraz stały się zawodami krajowymi i japońskimi eliminacjami do International Robot-Sumo Tournament.

Pojawili się przedstawiciele 10 krajów: Polski, Łotwy, Brazylii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Mongolii, Kolumbii, Rumunii i, oczywiście, Japonii. Łącznie, w finałach wystartowało 48 drużyn w dwóch kategoriach (Autonomouse i RadioControl).
W odróżnieniu od zawodów Europejskich, zawody japońskie są rozgrywane na metalowych matach, a roboty mogą wykorzystywać magnesy dla zwiększenia przyczepności (wg nas czasami aż do granic absurdu). Kolejną ciekawostką jest odrębna kategoria sumo pół-autonomicznych. Wykorzystują one czujniki białej linii, aby nie wypaść z maty, jednak reszta zależy od operatora.

Na pierwszy rzut oka widać było różnicę między konstrukcjami przywiezionymi przez nas, które były jedynie dostosowywane do tych zawodów, a robotami zbudowanymi specjalnie na te zawody. Te posiadały mocniejsze silniki, koła wykonane często z wulkanizowanego kauczuku, zostały przystosowane do mocowania dużej liczby magnesów oraz charakteryzowały się inną budową pługa służącego do spychania przeciwników. Bardzo popularne jest także stosowanie rozkładanych skrzydeł, mających zmylić przeciwnika.

Były to pierwsze zawody, na których pojawili się przedstawiciele z Polski. Na pewno było ciekawie i dało nam możliwość zdobycia nowych doświadczeń, podpatrzenia innych rozwiązań oraz nauki. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości i kiedyś przedstawiciele Naszej Uczelni także zagoszczą na podium.

Na koniec chcieliśmy podziękować JM Rektorowi Politechniki Białostockiej, Dziekanowi Wydziału Mechanicznego, Dziekanowi Wydziału Elektrycznego oraz Marszałkowi Województwa Podlaskiego, bez których wsparcia nasz wyjazd nie byłby możliwy. Podziękowania za współpracę należą się także dla Koła Naukowego Automatyzacji i Robotyzacji.

Zachęcamy do obejrzenia innych galerii z zawodów:
Na Facebooku, Na stronie organizatora