Projekty

Roboty SUMO

Historia robotów do walk SUMO budowanych w ramach Koła Naukowego Robotyków sięga jego początków. W ciągu kilku lat powstało kilka konstrukcji, a co roku do tego grona dołączają nowe. Popularność walk robotów SUMO rośnie z roku na rok i nie zawiedzie się ten, kto liczy, że będziemy w tych walkach startować 🙂

 

Lego Mindostorms

Niebywała popularność robotów Lego Mindstorms wynika przede wszystkim z możliwości szybkiego budowania konstrukcji z dobrze wszystkim znanych klocków z serii Technics, a także z łatwości programowania zbudowanych robotów. Jednakże w Kole Naukowym Robotyków klocki te nie mają spokoju głównie wiosną z powodu zawodów PozRobot, będących konkurencją dla drużyn konstruujących roboty właśnie z takich zestawów. Członkowie KNR’u startują w tych zawodach praktycznie od początku ich istnienia, co zaowocowało zdobyciem miejsca na podium wiosną 2012.

 

Wlooczykiy

Robot Wlooczykiy jest robotem sześcionożnym typu hexapod, o trzech stopniach swobody przypadających na każdą nogę. Taka konfiguracja pozwala uzyskać dużą swobodę ruchu robota. Napędami odpowiadającymi za ruch poszczególnych przegubów robota są serwomechanizmy, z których każdy wyposażony w osobny mikrokontroler. Takie mechatroniczne napędy kontrolowane są przez główny sterownik robota za pośrednictwem magistrali. Jednostką centralną sterującą robotem jest mikrokomputer działający pod kontrolą systemu Linux. Robot zdobył 2 miejsce na ogólnopolskich zawodach Roboxy2012 w kategorii Freestyle.

 

Pisakobot

Pisakobot jest robotem holonomicznym, wyposażonym w cztery koła szwedzkie o rolkach poprzecznych. Każde koło napędzane jest niezależnym silnikiem, co umożliwia ruch robota w dowolnym kierunku. Układ sterowania robota zbudowano w oparciu o popularny układ Arduino Mega. Robot wyposażony jest z cztery sensory ultradźwiękowe umieszczone na każdej ze ścian bocznych, dzięki czemu może wykryć przeszkody znajdujące się z każdej strony. Umożliwia to na przykład bardzo sprawne poruszanie się w labiryncie, a także budowanie mapy cyfrowej podczas poruszania się w nieznanym otoczeniu oraz planowanie trasy ruchu.

 Rosie

rosieRosie jest robotem mobilnym z napędem hybrydowym. Posiada silnik spalinowy używany do szybkiej jazdy w terenie oraz silnik elektryczny używany podczas spokojnej jazdy w budynkach lub wśród ludzi. Projekt „Rosie” jest pierwszym w historii KNR robotem używającym silnika spalinowego. Zastosowana kinematyka samochodowa również wyróżnia go spośród pozostałych konstrukcji. Rosie zajęła III miejsce w kategorii freestyle W Trójmiejskim Turnieju Robotów w 2015r. oraz I miejsce w tej samej kategorii w Rboxy 2015.

Rocket

irRocket jest robotem typu Line Follower (ang. podążający za linią). Są to małe i szybkie konstrukcje których zadaniem jest przejechanie trasy wyznaczonej przez czarną linię na białym podłożu w jak najkrótszym czasie. Rocket zadebiutował na zawodach EastROBO 2016, natomiast na zawodach ROBO ~motion 2016 zajął V miejsce.

 

 

Analogi łazików marsjańskich

74bf5a824f7e9438c5244804a5eeb234_XLAnalogi łazików marsjańskich zbudowane na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej można zobaczyć na stronie wydziału.