Powróciliśmy do Tokio po zwycięstwo!

W dniu 17.12.2017 drużyna SumoMasters wywalczyła robotem Masakrator 1 miejsce na zawodach International All Japan Robot Sumo Tournament w Tokio i tym samym zespół z naszego wydziału jest najlepszym na świecie.

Koło Naukowe Robotyków z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej reprezentował zespół pod opieką dr inż. Rafała Grądzkiego: Maciej Wysocki, Krystian Chojnowski, Marek Klimowicz, Bartosz Pawłow, Piotr Wasilewski i Bartłomiej Łukaszuk.

Zawody rozgrywane od 29 lat w Japonii są najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu walk robotów Sumo. Co roku zjeżdżają tam najlepsi na świecie konstruktorzy, którzy zdobyli specjalne certyfikaty poprzez zwycięstwo na największych zawodach w danym kraju. W ubiegłym roku nasza drużyna zdobyła bardzo wysokie 5 miejsce, co było najlepszym wynikiem uzyskanym przez polskie zespoły w całej historii tych zawodów.
W drabince pucharowej rozstawiono 80 robotów. Zasadą tych zawodów jest, że przegranie dwóch rund z wyznaczonym przeciwnikiem powoduje odpadnięcie z całych zawodów.

Pierwszego dnia nasze roboty wygrały wszystkie walki, dzięki czemu mogliśmy uczestniczyć w finałach w dniu kolejnym. Drugiego dnia z zawodami pożegnał się robot Speedster przegrywając w 1/16 finałów. Drugi z robotów, Ace trafił na drugą najlepszą konstrukcję japońską, co było dużym sprawdzianem dla naszego najmłodszego członka zespołu, który był operatorem tego robota. Po bardzo zaciętej walce wygrał, ale uszkodzenia poniesione w tym pojedynku nie dały mu szans na pokazanie maksimum swoich możliwości z kolejnym robotem, z którym przegrał również w 1/16 finałów.

W tym momencie pozostała tylko jedna konstrukcja, która z walki na walkę budziła respekt zawodników. Najwięcej emocji wzbudziła walka półfinałowa, gdzie robot zmierzył się z najlepszą konstrukcją japońską, która wśród wielu uczestników uważana była za najsilniejszego robota zawodów. W wyniku wielu silnych zderzeń podczas pierwszej rundy, japoński robot został uszkodzony i powodował uszkodzenia maty co jest równoznaczne z dyskwalifikacją (robot nie był zdolny do prawidłowej walki). W finałach nastąpiła powtórka z zawodów w Bukareszcie, gdzie zmierzyliśmy się ponownie z rumuńskim robotem Cheetah.

Taktyka była podobna – uderzyć przeciwnika w taki sposób, aby nasze ostrze znalazło się pod przeciwnikiem, tak aby obniżyć siłę docisku przeciwnika i ułatwić wypchnięcie. Pierwsza runda – kilka silnych uderzeń i nasza konstrukcja została wypchnięta poza matę. Jednak to starcie spowodowało, że ostrze przeciwnika zostało uszkodzone. Chcąc uniknąć możliwości dyskwalifikacji poprzez uszkodzenie maty, przeciwnicy zrezygnowali z cienkiego dodatkowego ostrza z przodu robota. Na tą okoliczność mieliśmy przygotowaną specjalną taktykę. Szybki podjazd do przeciwnika podważenie go i robot Cheetah znalazł się poza matą. W tym momencie był w rundach remis. Wygrana runda utwierdziła nas w przekonaniu, o przewadze projektu naszego ostrza nad przeciwnikami, dlatego nie zmienialiśmy taktyki na kolejną rundę. Ostatnie, decydujące starcie wyglądało podobnie do poprzedniej rundy – szybka wygrana. W tym momencie wielka euforia, robot Masakrator został najlepszym robotem świata w 2017 roku.
Podsumowując, dzięki możliwości uczestnictwa w wielu zawodach w ciągu roku mieliśmy okazję poznać mocne i słabe strony przeciwników, również wady naszych konstrukcji, opracowaliśmy dodatkowe strategie walk robotów oraz przetestowaliśmy różne konfiguracje robotów.

Wsparli nas: Wydział Mechaniczny i Politechnika Białostocka, prezydent miasta Białegostoku (w ramach umowy dotyczącej promocji miasta) oraz firmy: Wenglor, Ion Motion Control, Supermagnete.de.  Projekt realizowany jest w ramach grantu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Najlepsi z najlepszych! 2.0.