Nasi Sumowcy otarli się o podium w Sumo Challenge

Dwa zespoły z naszej uczelni wystartowały w Międzynarodowych Zawodach Robotów „Sumo Challenge” w klasie Sumo. Ekipy w składach:

Robot „Niecna Kuna”:

1. Michał Bogucki (konstruktor).
  2. Marcin Joka (programista).
  3. Rafał Bielawiec (konstruktor).
  4. Piotr Dziuba (konstruktor).

Robot „Rzezimieszek”:

1. Maciej Gołaszewski (konstruktor).
  2. Marcin Joka (programista).
  3. Marcin Płóciennik (konstruktor).
  4. Piotr Dziuba (konstruktor).
  5. Adrian Sidorczuk (konstruktor).

zajęły odpowiednio 4 i 5 miejsce.

W eliminacjach (walki każdy z każdym) robot Niecna Kuna zajął 2 miejsce co premiowało go do udziału w finałowej czwórce. Rzezimieszek natomiast był 5 i nie zdołał awansować do finału.

Finał zawodów odbywał się na zasadzie par półfinałowych. Nasza drużyna przegrała walki półfinałowe, podczas których uszkodzeniu uległa jedna z gąsienic robota. W walce o 3 miejsce, awaria gąsienicy doprowadziła do dyskwalifikacji robota, w efekcie czego zajął on 4 miejsce. W tegorocznej edycji zawodów, w klasie Sumo, wzięło udział 10 zespołów.

Pomimo miejsca za podium, jest to ogromny sukces naszych zespołów, dla których były to pierwszy „w karierze” start w zawodach sumo, które są trudną konkurencją.

Roboty Sumo, które wystartowały w zawodach były IV generacją robotów klasy Sumo, które są rozwijane w ramach działalności Koła Naukowego Robotyków od początku jego istnienia. Projekt był realizowany w ramach konkursu projektów, których patronat obejmuje Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej prof. dr hab. Andrzej Seweryn.

Międzynarodowe Zawody Robotów „Sumo Challenge” odbywają się od 2008 roku w Łodzi. Zawody mają niespotykaną i oryginalną scenerię, ponieważ miejscem odbywania się zawodów jest Rotunda nowoczesnej galerii handlowej – Manufaktury Łódzkiej.