Mamy 3. miejsce na Droniadzie 2018!

W dniach 6-9 czerwca 2018r. zespół z sekcji Bezzałogowców Koła Naukowego Robotyków działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej w składzie Patryk Racis, Dominika Sobolewska, Maciej Sulewski oraz Adam Stulgis uczestniczył w zawodach Droniada 2018 w Krakowie.

Zawody składały się z 3 konkurencji:
1. Demo systemu BSP, w której zespoły miały za zadanie zaprezentować opracowane konstrukcje oraz systemy.
2. Pilna dostawa w U-space, gdzie drony miały odnaleźć platformę, wylądować na niej i zostawić przesyłkę oraz wrócić do miejsca startu. Trudność powodował fakt, że misję wykonywały równocześnie 3 zespoły, które współdzieliły ze sobą przestrzeń powietrzną. W tym celu zespół opracował i zaimplementował autorski algorytm współpracujący z system antykolizyjnym narzuconym przez organizatorów co pozwoliło na bezpieczne poruszanie się wśród wielu dronów jednocześnie.
3. Inspekcja infrastruktury liniowej, gdzie dron miał odnaleźć, odczytać wartość oraz podać dokładne współrzędne geograficzne plansz z kodami QR na danym obszarze.
Wszystkie misje były wykonywane autonomiczne bez udziału operatora.

Na zawody zarejestrowało się 10 drużyn, jednakże do zawodów przystąpiło jedynie 7 drużyn w tym nasz zespół. W trakcie zawodów zespół musiał poradzić sobie z problemem z zasięgiem transmisji danych oraz „przyhamować” nieco swojego bezzałogowca, bo był za szybki. Po dwóch dniach pełnych zmagań okazało się, że drużyna uplasowała się na trzecim miejscu podium. Jak na pierwszy start jest to wynik z którego możemy być dumni! Więcej informacji o zawodach na stronie organizatora.

Budowa konstrukcji oraz udział zespołu w zawodach finansowane były przez Wydział Mechaniczny w ramach projektu „Droniada 2018 – projekt wielowirnikowców zdolnych do lotu autonomicznego”. Wyjazd do Krakowa wsparł również Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej. Dziękujemy!
Następnym celem Bezzałogowców są zawody Imav 2018 w Australii, które odbędą się w listopadzie 2018r. Zaczynamy starania o fundusze, modernizację konstrukcji i trzymamy kciuki!